• Spływy Kanadyjkami

  Oferuję organizację spływów kanadyjkami dostosowanych do umiejętności i doświadczenia uczestników, zarówno dla osób początkujących i rodzin z dzieckiem, jak i dla bardziej doświadczonych kajakarzy (z licznymi przenioskami kajaka, naturalnymi przeszkodami itp.).
 • Przewodnik Opolski

  Jako licencjonowany przewodnik turystyczny po województwie opolskim i jednocześnie miłośnik aktywnego wypoczynku, oferuję Państwu organizację wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych.
 • Spływy Stobrawą

  Walorem Stobrawy jest czystość jej wód, piaszczyste dno, malownicze położenie i stosunkowo niewielka głębokość (poziom wody maks. po pas). Dodatkowo atrakcją spływu Stobrawą jest fakt, iż większa część trasy przebiega przez obszar Natura 2000 „Łąki nad Stobrawą w okolicach Kluczborka” bądź Stobrawski Park Krajobrazowy.
 • 1
 • 2
 • 3

Budkowiczanka i Prosna

Budkowiczanka jest lewym dopływem Stobrawy, przepływającym przez województwo opolskie. Rzeka ma swoje źródło w okolicach wsi Chudoba. Długość Budkowiczanki od jej źródła do ujścia wynosi ok. 60 km.
Nazwę Budkowiczanka wprowadzono urzędowo zarządzeniem w 1951 r., zastępując niemieckie nazwy Budkowitzer Bach i Baundendorfer Bach.

Proponowane trasy spływów Budkowiczanką:

Trasa Nr 1: Zagwiździe - Murów - Zagwiździe 

W pierwszą stronę spływ odbywa się z nurtem rzeki, w drugą stronę zaś pod prąd. Spływ na trasie nie wymaga przenioski kanadyjki.

Długość trasy spływu wynosi ok. 4 km. Czas spływu - ok. 2-3 godzin.

Trasa Nr 1: Stare Budkowice - Zagwiździe - Murów 

Spływ odbywa się z nurtem rzeki. Na trasie niezbędne są 2 przenioski.

Długość trasy spływu wynosi ok. 8 km. Czas spływu - ok. 3 godzin.

Cena spływu wynosi:

1) 60 PLN za 1 kanadyjkę, czyli 20 PLN za osobę,

2) 50 PLN za kajak, czyli 25 PLN za osobę.

Niewątpliwą atrakcją tego spływu są walory przyrodnicze. Rzeka przepływa przez pola, łąki i lasy. Często w okolicach rzeki zobaczymy sarny, usłyszymy śpiew ptaków. W Zagwiździu warto zrobić przerwę na zwiedzenie Regionalnej Sali Muzealnej - dawnej Huty Kluczborskiej w Zagwiździu (powstałej w latach 1754-1755).

Prosna jest lewym dopływem Warty, przepływającym w górnym biegu przez województwo opolskie. Rzeka ma swoje źródło między Olesnem a Gorzowem Śląskim, w pobliżu wsi Wolęcin. Długość Prosny od jej źródła do ujścia wynosi ok. 217 km.
Do drugiego rozbioru Polski w 1793 r. rzeka w górnym biegu stanowiła granicę Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na tym samym odcinku w latach 1807–1815 biegła granica Księstwa Warszawskiego. Po kongresie wiedeńskim w 1815 r. do 1919 r. Prosna (aż do ujścia) stanowiła zachodnią granicę Królestwa Polskiego i (od 1918 r.) II Rzeczypospolitej. W latach 1919–1939 granica państwowa przebiegała ponownie górnym biegiem rzeki.
Oferuję trasy spływów dostosowane do umiejętności i doświadczenia uczestników, zarówno dla osób początkujących i rodzin z dzieckiem, jak i dla bardziej doświadczonych kajakarzy (z licznymi przenioskami kajaka, naturalnymi przeszkodami itp.). Spływy organizowane są zarówno dla osób indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

TRASA Nr 1 - Spływ kajakowych rzeką Prosną na odcinku Szydłów - Krzyżanowice.

Początek spływu na moście w Szydłowie (na drodze do Gorzowa Śląskiego), zaś meta spływu na moście we wsi Krzyżanowice.

Łączna długość trasy spływu wynosi ok. 5 km, a jej pokonanie zajmuje od 1,5 do 3 godzin.

Trasa spływu malownicza, gdyż przebiega głównie polami i łąkami. Podczas jej pokonywania napotkaliśmy na bobra, sarnę, bociany i kaczki.

Dodatkową atrakcją dla uczestników spływu jest kilka niewielkich stopni wodnych za Praszką, które sprawiają wrażenie jakby się płynęło "górską" rzeką.

Dla lubiących przeszkody na trasie z Szydłowa do Praszki w kilku miejscach znajdują się naturalne przeszkody w postaci pochylonych drzew i gałęzi.

Przeciętna głębokość rzeki wynosi po pas dorosłego człowieka.

Cena spływu wynosi:

1) 60 PLN za 1 kanadyjkę, czyli 20 PLN za osobę,

2) 50 PLN za kajak, czyli 25 PLN za osobę.


Na życzenie klientów, po wcześniejszym uzgodnieniu, istnieje oczywiście możliwość zorganizowania indywidualnego spływu na wybranym odcinku rzeki Budkowiczanki i Prosny, o ile tylko istnieje możliwość techniczna dowozu i odbioru kajaków oraz ich zwodowania.

Program każdego spływu obejmuje:

 • dowóz uczestników oraz sprzętu (kanadyjki, kapoki i pagaje) na miejsce rozpoczęcia spływu,
 • instruktaż wraz z omówieniem zasad bezpieczeństwa podczas spływu,
 • przepłynięcie kanadyjką wybranej trasy spływu,
 • opiekę przewodnicką w trakcie spływu wraz z przedstawieniem walorów turystycznych i przyrodniczych Ziemi Kluczborskiej,
 • odbiór sprzętu i uczestników z miejsca zakończenia danego spływu.


Każdy uczestnik spływu otrzymuje kamizelkę asekuracyjną oraz pagaj (wiosło).


Proponowana przeze mnie oferta organizacji spływu kajakowego – dla zainteresowanych uczestników i za dodatkową opłatą – może zostać rozszerzona o:

 1. piesze zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Byczyny (ponad 900 metrów murów miejskich z XV/XVI w., wieża Bramna Zachodnia, wieża Bramna Wschodnia, rynek z ratuszem, kościół św. Mikołaja, fosa miejska)
 2. piesze zwiedzanie z przewodnikiem zabytków Kluczborka (pozostałości murów miejskich, kościół ewangelicki p.w. Chrystusa Zbawiciela, ratusz z rynkiem, tzw. Dawny Zakład dla Ubogich, Muzeum im. Jana Dzierżona, Brama Krakowska, park miejski, kościół p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych),
 3. organizację i opiekę przewodnicką podczas wycieczki rowerowej po Ziemi Kluczborskiej jedną z trzech wybranych tras:
 • Trasa nr 1: Kluczbork – Maciejów (Pasieka Zarodowa im. ks. Jana Dzierżona, drewniany kościół ewangelicki, pałac/muzeum) – Łowkowice  (grób ks. Dzierżona) – Kluczbork. Łączna długość trasy ok. 22 km,

 • Trasa nr 2: Kluczbork – Maciejów – Łowkowice (jak wyżej) – Biskupice (drewniany kościół p.w. św. Jana Chrzciciela) – gród rycerski nad Zalewem Brzózki – Rożnów (drewniany kościół p.w. Świętej Trójcy; piramida/grobowiec) – Kluczbork. Łączna długość trasy ok. 40 km,

 • Trasa nr 3: Kluczbork – Kuniów (zabytkowa kuźnia i piekarnia) – Lasowice Małe (drewniany kościół p.w. Wniebowzięcia NMP, Leśna Ścieżka Edukacyjna im. Janusza Goebla) – Chocianowice (drewniany kościół p.w. Narodzenia NMP, Stara Karczma) – Kluczbork. Łączna długość trasy ok. 20 km.